bluu SnO2 White - Oxi White Booster, 750 g

Skyddar tvätten mot att bli grå

169 kr

(225 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 750 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • För vit tvätt
  • Tar bort dålig lukt
  • För 30 °C - 95 °C

Ofta köpt tillsammans med planet pure Universaltvättmedel 0% UTAN, 30 W (1,50 l)

bluu SnO2 White - Oxi White Booster, 750 g 169 kr (225 kr / kg)
planet pure Universaltvättmedel 0% UTAN, 30 W (1,50 l) 124 kr (83 kr / l)
Totalpris: 293 kr
Beskrivning

Oxi White Booster skyddar textilier mot grånad och ger synbart ljusare och renare tvätt redan från 30 °C. Fläckar och dålig lukt avlägsnas skonsamt samtidigt som den enzymbaserade rengöringen bygger på växtbaserade råvaror. Formulan är lätt biologiskt nedbrytbar, vegansk och fri från parfym, optiska vitmedel, klor och onödiga tillsatser. Passar för daglig användning på alla tvättbara textilier.

Användning:
Tillsätt 1-2 doseringsskopor Oxi White Booster direkt i huvudtvättfacket beroende på hur smutsig tvätten är.

Följ doseringstabellen (baserad på 4-5 kg tvätt).

Vattenhårdhet Lätt smutsad Kraftigt smutsad
Mjukt 1 doseringsskopa 1 ½ doseringsskopa
Medelhårt/hårt 1 ½ doseringsskopa 2 doseringsskopor
Artikelnr.: BLUU-BL00065
Innehåll: 750 g
EAN: 7640358070510
Varumärke: bluu
Tvättyp: Weiße Wäsche
Produkttyper: Blekmedel
Doftnoter: Doftneutral
Egenskaper: Vegansk, Plastfri, Biologiskt nedbrytbar, Fri från doftämnen
Produktegenskap: Biologiskt nedbrytbar, Fri från klor, Fri från doftämnen, Fri från färgämnen, Fri från genteknik, Naturligt, Fri från optiska vitmedel, Fri från plast, Vegansk
Tvätttemperatur: 30°C, 40°C, 50°C, 60°C, 90°C, 95°C
Sammansättning

≥ 30 % Nichtionische Tenside, < 5 % Bleichmittel auf Sauerstoffbasis, Enzyme

Säkerhets- och varningsanvisningar
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS05

Signalord: Fara

Säkerhetsanvisningar:

  • P101 - Ha förpackningen och ettiketen till hands om du måste söka läkarvård.
  • P102 - Förvaras oåtkomligt för barn.
  • P103 - Läs etiketten före använding.
  • P280 - Använd skyddshandskar/skyddskläder/ögonskydd/ansiktskydd.
  • P310 - Kontakta genast GIFTINFORMATIONSCENTRAL eller läkare.
  • P305+P351+P338 - VID KONTAKT MED ÖGONEN: Skölj försiktigt med vatten i flera minuter. Ta ur eventuella kontaktlinser omdet går lätt. Forsätt att skölja.

Varningsanvisningar:

  • H318 - Orsakar allvarliga ögonskador.
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: bluu AG, Hohlstraße 176, 8004, Zürich, Schweiz, bluuwash.com
Importör som EU-ansvarig person: helloclearance GmbH, Großflecken 43, 24534, Neumünster, Tyskland, pb@hellocustoms.eu

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för bluu SnO2 White - Oxi White Booster