planet pure Universal Avkalkning för Maskin & Yta, 510 ml

Universal Avkalkning för Maskin & Yta

46 kr

(90 kr / l, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 510 ml

I lager

Leverans senast måndag, 05. oktober om du beställer senast måndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Mångsidig användning
  • Effektiv & skonsam på samma gång
  • Livsmedelssäker formula

Ofta köpt tillsammans med planet pure WC-rengöring Urinsten & Kalk, 750 ml

planet pure Universal Avkalkning för Maskin & Yta, 510 ml 46 kr (90 kr / l)
planet pure WC-rengöring Urinsten & Kalk, 750 ml 45 kr (60 kr / l)
Totalpris: 91 kr
Beskrivning

Universal Avkalkning för Maskin & Yta avlägsnar kalkavlagringar i kök och badrum med hjälp av naturlig citronsyra. Den helt växtbaserade formulan passar för hushållsapparater som kaffemaskiner, vattenkokare och strykjärn samt för armaturer och köksredskap. Medlet löser skonsamt upp avlagringar för att bidra till att mindre hushållsapparater fungerar som de ska och att ytor hålls rena.

Användning: Vattenkokare: Fyll apparaten till hälften med vatten, koka upp och tillsätt 100 ml avkalkningsmedel. Låt medlet verka i 5 minuter. Skölj därefter vattenkokaren noggrant flera gånger. Kaffemaskin: Blanda 75-100 ml avkalkningsmedel med 500 ml vatten och häll blandningen i kaffemaskinens vattenbehållare. Starta avkalkningsprogrammet eller låt maskinen köra igenom blandningen. Skölj därefter två gånger med rent vatten eller låt rent vatten köra igenom maskinen två gånger.

Observera:

  • Avkalkningsmedlet är inte lämpligt för aluminium, marmor, emalj eller syrakänsliga ytor.
  • Tryck locket nedåt och vrid det samtidigt för att öppna förslutningen.
Artikelnr.: PP-RE510
Innehåll: 510 ml
EAN: 9120001461455
Varumärke: planet pure
Produkttyper: Kalkentferner
Doftnoter: Doftneutral
Egenskaper: Vegansk, Palmoljafri, Biologiskt nedbrytbar
Certifikat: V-Label vegan
Tillämpningsområde: Hushållsapparater, Ytor
Produktegenskap: Biologiskt nedbrytbar, Fri från genteknik, Fri från sulfater, Livsmedelssäker, Fri från mikroplaster, Naturligt, Fri från palmolja, Vegansk
Rengöringseffekt: Mot kalk
Sammansättning

Wasser, Zitronensäure[1]

  1. av naturligt ursprung
Säkerhets- och varningsanvisningar
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS05

Signalord: Fara

Säkerhetsanvisningar:

  • P101 - Ha förpackningen och ettiketen till hands om du måste söka läkarvård.
  • P102 - Förvaras oåtkomligt för barn.
  • P260 - Inandas inte damm/rök/gaser/dimma/ångor/sprej.
  • P264 - Tvätta händerna grundligt efter använding.
  • P280 - Använd skyddshandskar/skyddskläder/ögonskydd/ansiktskydd.
  • P310 - Kontakta genast GIFTINFORMATIONSCENTRAL eller läkare.
  • P321 - Särskild behandling (se anvisning på denna etikett).
  • P301+P330+P331: VID FÖRTÄRING: Skölj munnen. Framkalla INTE kräkning.
  • P303+P361+P353 - VID HUDKONTAKT (även håret): Ta omedelbart av alla nedstänkta kläder. Skölj huden med vatten/duscha.
  • P305+P351+P338 - VID KONTAKT MED ÖGONEN: Skölj försiktigt med vatten i flera minuter. Ta ur eventuella kontaktlinser omdet går lätt. Forsätt att skölja.
  • P405 - Förvaras inlåst.
  • P501 - Kasta innehållet/behållaren på en lämplig återvinnings- eller avfallsanläggning.

Varningsanvisningar:

  • H314 - Orsakar allvarliga frätskador på hud och ögon.
  • H318 - Orsakar allvarliga ögonskador.
Mer om planet pure-produkter
Juridisk information
Tillverkare: Planet Pure Produktions und Handels GmbH, Lochauerstr. 2, 6912 , Hörbranz, Österrike, office@planetpure.com, www.planetpure.com

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för planet pure Universal Avkalkning för Maskin & Yta

1 kundrecension i alla språk

4,7 av 5 stjärnor
5 stjärnor
2 (66%)
4 stjärnor
1 (33%)
3 stjärnor
0 (0%)
2 stjärnor
0 (0%)
1 Stjärnor
0 (0%)

3 recensioner

Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.