Ekologiska avkalkningsmedel

Miljövänlig kalkborttagare för hushållet

Filtrera och sortera

Priser Highlights Märken Egenskaper Certifikat Tillämpningsområde Rengöringseffekt
Filter

Avkalkningsmedel: 30 artiklar

Sonett Kalkborttagningsmedel

Sonett Kalkborttagningsmedel, 1 l

  • Doftfri & utan eteriska oljor
  • 100% biologiskt nedbrytbar
  • Med citronsyra
55 kr 62 kr (55 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Ecover Kalkborttagningsmedel

Ecover Kalkborttagningsmedel, 500 ml

  • Avlägsnar envisa kalkavlagringar
  • Fin skumbildning
  • För rengöring av badrum
54 kr 60 kr (108 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Frosch Anti-kalk Hallonvinäger

Frosch Anti-​kalk Hallonvinäger, Refillpåse (950 ml)

  • Stark mot kalk & smuts
  • Perfekt för kök & badrum
  • Kort exponeringstid
45 kr 51 kr (47 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Frosch Kalkborttagningsmedel Essensvinäger

Frosch Kalkborttagningsmedel Essensvinäger, 300 ml

  • För kök & badrum
  • Med fruktvinäger
  • Även för grytor & vattenkokare
40 kr 45 kr (133 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Ulrich natürlich Avkalkningsmedel

Ulrich natürlich Avkalkningsmedel, 1 l

  • För hushållsapparater och sanitära anläggningar
  • Även lämplig som tvätttillsats
  • Naturlig & vegansk
131 kr 146 kr (131 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Klar Citronsyra - Avkalkningsmedel

Klar Citronsyra -​ Avkalkningsmedel, 500 ml

  • Helt biologiskt nedbrytbar
  • Växt- och mineralbaserade ingredienser
  • Vegan
58 kr 65 kr (116 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Ulrich natürlich Antikalk-Spray

Ulrich natürlich Antikalk-​Spray, 500 ml

  • Mot vattenfläckar och kalkavlagringar
  • Med kraftfull mjölksyra
  • Vegansk
95 kr 106 kr (190 kr / l)

Leverans till 12. oktober

TEA Natura Anti-kalk Spray

TEA Natura Anti-​kalk Spray, 750 ml

  • Baserat på naturliga syror
  • Fäster vid ytorna
  • Med eukalyptusolja
55 kr 62 kr (73 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Klar BIO Avkalkningsmedel

Klar BIO Avkalkningsmedel, 280 g

  • Löser kalk
  • Helt biologiskt nedbrytbar
55 kr 62 kr (196 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Ecover Essential Kalkborttagare Citron

Ecover Essential Kalkborttagare Citron, 0.5 l (500 ml)

  • Med naturlig citrusdoft
  • Inte lämplig för alla ytor
  • Vegansk
63 kr 71 kr (126 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Naturligt Avkalkningsmedel för Helautomatiska Kaffemaskiner

Ulrich natürlich Naturligt Avkalkningsmedel för Helautomatiska Kaffemaskiner, 500 ml

  • Ekonomisk i användning
  • Baserad på mjölksyra
  • Biologiskt nedbrytbar
99 kr 111 kr (198 kr / l)

Leverans till 12. oktober

officina naturae Avkalkningsmedel

officina naturae Avkalkningsmedel, 750ml påfyllning

  • Eliminerar 100% av kalkstenen
  • Särskilt effektiv formel
  • ICEA & Vegan OK-certifierade
63 kr 71 kr (84 kr / l)

Leverans till 12. oktober

biolù Kalkborttagare Eco Tabs

biolù Kalkborttagare Eco Tabs, 6 Stycken

  • Lämplig för nästan alla ytor
  • Löser upp kalk, fläckar & bakterier
  • Citrus-örtaktig doft
37 kr 42 kr (6 kr / st.)

Leverans till 12. oktober

claro ECO Kalk-Stopp-Tabletter

claro ECO Kalk-​Stopp-​Tabletter, 45 Stycken

  • 45 tabletter
  • Tvättmaskinsvård
  • Effektivt kalkskydd
140 kr 156 kr (3 kr / st.)

Leverans till 20. oktober

Multikraft eMC Kalkrengöringsmedel

Multikraft eMC Kalkrengöringsmedel, 100 ml

  • Mycket effektiv mot kalk
  • Med effektiva mikroorganismer
  • Långvarig effekt
88 kr 98 kr (880 kr / l)

Leverans till 12. oktober

planet pure Universal Avkalkning för Maskin & Yta

planet pure Universal Avkalkning för Maskin & Yta, 510 ml

  • Mångsidig användning
  • Effektiv & skonsam på samma gång
  • Livsmedelssäker formula
41 kr 46 kr (80 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Hushållsvinäger Lavendel

La Corvette Hushållsvinäger Lavendel, 750 ml

  • Stark mot kalk
  • Biologiskt nedbrytbar
  • 99,9 % naturlig
89 kr 99 kr (119 kr / l)

Leverans till 12. oktober

TEA Natura Antikalk-koncentrat

TEA Natura Antikalk-​koncentrat, 125 ml

  • Gör 750 ml renare
  • Mot kalkavlagringar
  • Lätt att använda
44 kr 49 kr (352 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Uni-Sapon Kalkborttagningsmedel

Uni-Sapon Kalkborttagningsmedel, 450 g

  • Med högkvalitativa fruktsyror
  • För hygienisk renlighet i sanitetsutrymmet
  • För naturlig avkalkning av elektriska apparater
191 kr 213 kr (424 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Avkalkningsmedel för Kaffemaskiner & Vattenkokare

pierpaoli ekos Avkalkningsmedel för Kaffemaskiner & Vattenkokare, 250 ml

  • Med effektiv mjölksyra
  • 100% naturligt
  • Biologiskt nedbrytbar
69 kr 77 kr (276 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Multikraft eMC Kalkrenare Spraylösning

Multikraft eMC Kalkrenare Spraylösning, 0,50 l

  • Stark mot kalk
  • Med citronsyra
  • Hög avkastning
165 kr 184 kr (330 kr / l)

Leverans till 12. oktober

La Corvette Avkalkningstvål

La Corvette Avkalkningstvål, 200 g

  • Tar bort kalkavlagringar
  • Med 14% koncentrerad vinäger
  • Formulering utan palmolja
111 kr 124 kr (555 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

greenatural Kalkstensborttagare Eukalyptus - Eco Bio

greenatural Kalkstensborttagare Eukalyptus -​ Eco Bio, 500 ml

  • Tar bort smuts & beläggningar
  • ICEA-certifikat
  • Vegansk
49 kr 55 kr (98 kr / l)

Leverans till 12. oktober

pierpaoli ekos Avkalkningsmedel

pierpaoli ekos Avkalkningsmedel, 750 ml

  • Mot kalk, rost, smuts & tvålrester
  • För kök & badrum
  • Med eukalyptusdoft
48 kr 54 kr (64 kr / l)

Leverans till 12. oktober

greenatural Kaffemaskin Avkalkningsmedel Eco

greenatural Kaffemaskin Avkalkningsmedel Eco, 250 ml

  • 100% biologiskt nedbrytbar
  • Förlänger livslängden på enheter
  • Utan ämnen av animaliskt ursprung
75 kr 84 kr (300 kr / l)

Leverans till 12. oktober

PUREWAVE Specialavkalkare för Kaffemaskiner

PUREWAVE Specialavkalkare för Kaffemaskiner, 250 ml

  • För alla kaffemaskiner
  • Effektiv men skonsam
  • Med citronsyra
60 kr 71 kr (240 kr / l)

Leverans till 12. oktober

ALPEKO Avkalkningsmedel

ALPEKO Avkalkningsmedel, 3 l

  • Avlägsnar kalk och rost
  • Mångsidig
  • Naturlig formulering
333 kr 370 kr (111 kr / l)

Leverans till 09. oktober

pierpaoli ekos Avkalkningsmedel för Strykjärn

pierpaoli ekos Avkalkningsmedel för Strykjärn, 250 ml

  • Med naturlig mjölksyra
  • Utan rester
  • Vegansk och miljövänlig
75 kr 84 kr (300 kr / l)

Leverans till 12. oktober

beeta Avkalkningsgelkoncentrat med Rödbetor

beeta Avkalkningsgelkoncentrat med Rödbetor, 500 ml

  • Mot kalk, rost och urinkalk
  • På grönsaksbasis
  • Biologiskt nedbrytbar
203 kr 226 kr (406 kr / l)

Leverans till 12. oktober

biolù Anti-Kalk Eco Tabs

biolù Anti-​Kalk Eco Tabs, 20 Stycken

  • Ökar maskinens livslängd
  • Skyddar mot kalk & korrosion
  • Stöder energieffektivitet
76 kr 85 kr (4 kr / st.)

För närvarande inte tillgänglig