Ekologiska tvättmedel och diskmedel från Frosch

Kraftfull och miljövänlig

Handla efter kategorier

Filtrera och sortera

Priser Highlights Tvättyp Egenskaper Certifikat Tillämpningsområde Rengöringseffekt Tvätttemperatur
Filter

Frosch: 1 - 30 av 67 artiklar

Frosch Zero Sensitiv Tvättmedel

Frosch Zero Sensitiv Tvättmedel, 1.500 ml

  • För färgad & vit tvätt
  • Utan färgämnen
  • 30° - 95°C
92 kr 115 kr (61 kr / l)

Leverans till 08. oktober

Frosch Tvättmedel Flytande Baby

Frosch Tvättmedel Flytande Baby, 1,50 l

  • För babytextilier
  • För vit & färgad tvätt
  • Tvättemperatur: 20° - 95° C
115 kr (77 kr / l)

Leverans till 08. oktober

Frosch Zero Sensitive Diskbalsam

Frosch Zero Sensitive Diskbalsam, 500 ml

  • Hög spolkraft
  • pH hudneutral
  • Perfekt för känslig hud
31 kr 39 kr (62 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Frosch Vinäger Rengöringsmedel

Frosch Vinäger Rengöringsmedel, 1 l

  • Hög kalkupplösningsförmåga
  • Beprövad och testad aktiv ingrediens
  • Fri från skadliga tillsatser
42 kr (42 kr / l)

Leverans till 08. oktober

Frosch Aloe Vera Sensitive Tvättmedel

Frosch Aloe Vera Sensitive Tvättmedel, 5 Liter

  • Skonsam mot färg & vävnad
  • Hypoallergenisk
  • 20° C - 95° C
342 kr (68 kr / l)

Leverans till 08. oktober

Frosch Zero Sensitiv Sköljmedel

Frosch Zero Sensitiv Sköljmedel, 750 ml

  • Utan färgämnen & parfym
  • Med närande urea
  • Med en fin doft
36 kr 46 kr (48 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Frosch Baby Pre-wash Spray

Frosch Baby Pre-​wash Spray, 300 ml

  • Hudvänlig
  • Hög biologiskt nedbrytbarhet
  • Tar pålitligt bort fläckar
54 kr (180 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Frosch WC-Rengöring Citron

Frosch WC-​Rengöring Citron, 750 ml

  • Ny citrondoft
  • Fri från skadliga kemikalier
  • Naturbaserade aktiva ingredienser
47 kr (63 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Frosch Barnet diskmedel

Frosch Barnet diskmedel, 500 ml

  • pH-neutral
  • Utan parfym
  • Utan färgämnen
58 kr (116 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Frosch Lavendel Rengöringsmedel

Frosch Lavendel Rengöringsmedel, 1 l

  • För många ytor
  • Med naturbaserade aktiva ingredienser
  • Hög biologiskt nedbrytbarhet
42 kr (42 kr / l)

Leverans till 08. oktober

Frosch Klassiska Disktabs Lime

Frosch Klassiska Disktabs Lime, 70 Stycken

  • Med vattenlöslig film
  • 70 flikar
  • Frisk doft
179 kr (3 kr / st.)

Leverans till 08. oktober

Frosch Rengöringsmedel med Alkohol

Frosch Rengöringsmedel med Alkohol, 500 ml

  • Stark mot fett
  • Streckfri rengöring
  • Vegansk
42 kr (84 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Frosch Neutral Rengöringsmedel

Frosch Neutral Rengöringsmedel, 1 l

  • För alla ytor
  • Utan mikroplaster
  • pH-neutral
42 kr (42 kr / l)

Leverans till 08. oktober

Urinavlagrings- & Kalkborttagare Lavendel

Frosch Urinavlagrings-​ & Kalkborttagare Lavendel, 750 ml

  • Vegansk
  • Utan mikroplast
  • Fräsch lavendeldoft
47 kr (63 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Rengöringsmedel för tvättmaskin med citrusfrukter

Frosch Rengöringsmedel för tvättmaskin med citrusfrukter, 250 g

  • 3-i-1: Rengör, avkalkar & fräschar upp
  • Den naturliga kraften hos citronsyra
  • Skonsam mot materialet
49 kr (196 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Frosch Dusch- & Badrumsrengöring Vinsyra

Frosch Dusch-​ & Badrumsrengöring Vinsyra, 500 ml

  • För hela badrummet
  • Tar bort kalk, smuts & vattenfläckar
  • Med växtbaserade tensider
49 kr (98 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Frosch Kraftfullt Rengöringsmedel Aktiv Soda

Frosch Kraftfullt Rengöringsmedel Aktiv Soda, 1,50 l

  • För textilier
  • Tvätttemperatur: 20 - 95°C
  • Mycket hög tvättprestanda
121 kr (81 kr / l)

Leverans till 08. oktober

Frosch Hygieniskt Sköljmedel för Tyger

Frosch Hygieniskt Sköljmedel för Tyger, Lavendel (900 ml)

  • För kulörtvätt & vit tvätt
  • Skyddar textilfibrerna
  • Hypoallergen formula
42 kr (47 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Frosch Sensitiv Sköljmedel för Textilier

Frosch Sensitiv Sköljmedel för Textilier, Bomullsblomma (900 ml)

  • För kulörtvätt & vit tvätt
  • Skyddar textilfibrerna
  • Hypoallergen formula
42 kr (47 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Granatäpple Flytande Tvättmedel (flerfärgad tvätt)

Frosch Granatäpple Flytande Tvättmedel (flerfärgad tvätt), 1,50 liter (påse)

  • För färgad tvätt
  • Skyddar färger från att blekna
  • 20°C - 60°C
121 kr (81 kr / l)

Leverans till 08. oktober

Frosch Oasis Rumsfräschare

Frosch Oasis Rumsfräschare, Apelsinblomma (90 ml)

  • Underbara dofter
  • Med naturliga oljor
  • Lätt att använda
85 kr (944 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Frosch Citrusfläckig Dvärg

Frosch Citrusfläckig Dvärg, 75 ml

  • För färgad & vit tvätt
  • Stark mot fettfläckar
  • Färgvänlig & vegan
34 kr (453 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Frosch Zero Sensitiv Tvättbalsam

Frosch Zero Sensitiv Tvättbalsam, 500 ml

  • Perfekt för frekvent handtvätt
  • 100 % återvinningsbar förpackning
  • Utan färgämnen & dofter
36 kr 46 kr (72 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Frosch Fettborttagare Grapefrukt

Frosch Fettborttagare Grapefrukt, 500 ml

  • Stark mot fett & smuts
  • För avtorkningsbara ytor
  • Matrent recept
47 kr (94 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Frosch Anti-kalk Hallonvinäger

Frosch Anti-​kalk Hallonvinäger, Refillpåse (950 ml)

  • Stark mot kalk & smuts
  • Perfekt för kök & badrum
  • Kort exponeringstid
51 kr (54 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Frosch Oase Rumsfräschare Refillpaket

Frosch Oase Rumsfräschare Refillpaket, Orangenblüte (90 ml)

  • Tillverkad av naturliga oljor
  • Underbara dofter
  • Håller i 6-8 veckor
60 kr (667 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Frosch Glaskeramiskt Rengöringsmedel Citrus

Frosch Glaskeramiskt Rengöringsmedel Citrus, 300 ml

  • För induktionshällar & glaskeramikhällar
  • Mot smuts & fett
  • Med citrusolja
57 kr (190 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Frosch Kalkborttagningsmedel Essensvinäger

Frosch Kalkborttagningsmedel Essensvinäger, 300 ml

  • För kök & badrum
  • Med fruktvinäger
  • Även för grytor & vattenkokare
45 kr (150 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Frosch Toalettrengöringsvinäger

Frosch Toalettrengöringsvinäger, 750 ml

  • Stark mot kalk, urinavlagringar & smuts
  • Med slipande pimpstensmjöl
  • Vegansk
47 kr (63 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Frosch Tvättmedel med Citrusfrukter

Frosch Tvättmedel med Citrusfrukter, 1,50 liter (påse)

  • För vit & kokt tvätt
  • 20°C - 95°C
  • För ca. 22 tvättcykler
121 kr (81 kr / l)

Leverans till 08. oktober

Märket Frosch bygger på konceptet med naturliga aktiva ingredienser i sina rengöringsprodukter och tar sin utgångspunkt i gamla huskurer som vinäger, citron och soda. Det används rent växtbaserade tensider som snabbt bryts ned biologiskt, medan de milda konserveringsmedlen och de utvalda parfymkompositionerna är skonsamma mot huden. Kombinationen av naturlig, högeffektiv rengöringskraft och miljö- och hudvänlighet står för Froschs ekologisk kvalitet för välbefinnande sedan 1986.