Hudvänliga tvätt- och rengöringsmedel

Sensitive och skonsam

Personer som lider av allergier eller har särskilt känslig hud ställer särskilda krav på tvättmedel, rengöringsmedel och sköljmedel. Dessa ska inte irritera huden, men ändå ha en bra rengöringsförmåga.

Filtrera och sortera

Priser Highlights Tvättyp Märken Egenskaper Certifikat Tillämpningsområde Rengöringseffekt Tvätttemperatur
Filter

Allergivänliga produkter: 1 - 30 av 42 artiklar

Sonett Flytande Tvättmedel Sensitive

Sonett Flytande Tvättmedel Sensitive, 2 l

  • För färgad och vit tvätt
  • Fri från enzymer och genteknik
  • 30ºC - 95ºC
135 kr (68 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Sonett Diskmedel Sensitiv

Sonett Diskmedel Sensitiv, 1 l

  • Utan petrokemiska ingredienser
  • Fri från parfym, färgämnen och konserveringsmedel
  • Mycket god hudkompatibilitet
57 kr (57 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Frosch Zero Sensitiv Tvättmedel

Frosch Zero Sensitiv Tvättmedel, 1.500 ml

  • För färgad & vit tvätt
  • Utan färgämnen
  • 30° - 95°C
92 kr 115 kr (61 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Frosch Tvättmedel Flytande Baby

Frosch Tvättmedel Flytande Baby, 1,50 l

  • För babytextilier
  • För vit & färgad tvätt
  • Tvättemperatur: 20° - 95° C
115 kr (77 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Sonett Handtvål Sensitive

Sonett Handtvål Sensitive, 1 l

  • För händer, ansikte och kropp
  • Lämplig för allergiker
  • Fri från parfym
142 kr (142 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Frosch Zero Sensitive Diskbalsam

Frosch Zero Sensitive Diskbalsam, 500 ml

  • Hög spolkraft
  • pH hudneutral
  • Perfekt för känslig hud
31 kr 39 kr (62 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Oliv-tvättmedel för Ull & Siden Sensetive

Sonett Oliv-​tvättmedel för Ull & Siden Sensetive, 1 l

  • För delikatesser, ull & silke upp till 40°C
  • Fri från dofter, färger & konserveringsmedel
  • 100% biologiskt nedbrytbar
99 kr (99 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Ecover ZERO Flytande Tvättmedel

Ecover ZERO Flytande Tvättmedel, 1 l

  • Stark mot fläckar
  • Mild mot känslig hud
  • 30°C - 95°C
186 kr (186 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Frosch Zero Sensitiv Sköljmedel

Frosch Zero Sensitiv Sköljmedel, 750 ml

  • Utan färgämnen & parfym
  • Med närande urea
  • Med en fin doft
36 kr 46 kr (48 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Ecover ZERO Sköljmedel

Ecover ZERO Sköljmedel, 1 l

  • För kulörtvätt, handtvätt, vittvätt & ull
  • Passar känslig hud
  • Fri från parfym & färgämnen
71 kr (71 kr / l)

Leverans till 09. oktober

sodasan Flytande Tvättmedel Color Sensitive

sodasan Flytande Tvättmedel Color Sensitive, 1,50 l

  • Tillverkad av högkvalitativa organiska vegetabiliska oljor
  • Utan dofter
  • Dermatologiskt testad
103 kr (69 kr / l)

Leverans till 09. oktober

sodasan Universal Flytande Tvättmedel Sensitive

sodasan Universal Flytande Tvättmedel Sensitive, 1,50 l

  • För vita och färgade grönsaker
  • Perfekt för känslig hud
  • 30 °C - 95 °C
103 kr (69 kr / l)

Leverans till 09. oktober

Frosch Zero Sensitiv Tvättbalsam

Frosch Zero Sensitiv Tvättbalsam, 500 ml

  • Perfekt för frekvent handtvätt
  • 100 % återvinningsbar förpackning
  • Utan färgämnen & dofter
36 kr 46 kr (72 kr / l)

Leverans till 12. oktober

BIOENERGIE Tvättnötsskal

BIOENERGIE Tvättnötsskal, 500 g

  • Hudvänlig
  • Utmärkt tvättkraft
  • För vitt & färgat
108 kr (216 kr / kg)

Leverans till 16. oktober

Sonett Flytande Tyvätttmedel Color Sensitiv

Sonett Flytande Tyvätttmedel Color Sensitiv, 120 ml

  • För kulörtvätt
  • Fri från doftämnen och konserveringsmedel
  • 20 - 60 °C
14 kr (117 kr / l)

Leverans till 12. oktober

planet pure Universaltvättmedel 0% UTAN

planet pure Universaltvättmedel 0% UTAN, 30 W (1,50 l)

  • För vittvätt & kulörtvätt
  • Perfekt för känslig hud
  • För alla tvättemperaturer
124 kr (83 kr / l)

Leverans till 09. oktober

18in1 Pure Castile Magic Soap Baby Unscented

Dr. Bronner's 18in1 Pure Castile Magic Soap Baby Unscented, 240 ml

  • För alla hudtyper, särskilt känslig hud
  • Utan doftämnen eller eteriska oljor
  • För ansikte, kropp, hår & mer
171 kr (713 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Marseille Tvålflingor Olive & Extra Pure Mix

La Corvette Marseille Tvålflingor Olive & Extra Pure Mix, 750 g

  • Lämplig för alla textilier
  • Naturligt effektiv
  • Hypoallergen
176 kr 186 kr (235 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

TEA Natura Mineral Sköljmedel

TEA Natura Mineral Sköljmedel, 750 g

  • För hand- & maskintvätt
  • Med bentonit från vulkanisk aska
  • Perfekt för allergiker
99 kr (132 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

greenatural Flytande Tvättmedel Zero - Eco

greenatural Flytande Tvättmedel Zero -​ Eco, 1000 ml (1 l)

  • Utan eteriska oljor
  • Inga syntetiska färgämnen och dofter
  • Utan allergener
98 kr (98 kr / l)

Leverans till 09. oktober

planet pure Diskmedel 0% UTAN

planet pure Diskmedel 0% UTAN, 500 ml

  • Skonsam mot huden
  • Växtbaserade tensider
  • Formula utan mikroplast
42 kr (84 kr / l)

Leverans till 12. oktober

La Corvette Marseille Tvålflingor Extra Ren

La Corvette Marseille Tvålflingor Extra Ren, 750 g

  • Ger ett kraftfullt flytande tvättmedel
  • För alla textilier
  • Hållbar och naturlig
228 kr (304 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Flytande Tvättmedel med Marseille Tvålflingor

La Corvette Flytande Tvättmedel med Marseille Tvålflingor, 1,50 l

  • Lämplig för alla textilier
  • Perfekt för känslig hud
  • 30 °C - 95 °C
174 kr (116 kr / l)

Leverans till 09. oktober

pandoo Luftfräschare

pandoo Luftfräschare, 500 g

  • Naturliga aktiva ingredienser
  • Lång hållbarhet
  • Mångsidig användning
214 kr (428 kr / kg)

Leverans till 12. oktober

Tadé Svart Aleppotvål

Tadé Svart Aleppotvål, 250 ml

  • För alla ytor
  • Koncentrerad & sparsam
  • Ger glans & renlighet
60 kr (240 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Frosch Babytvättpulver

Frosch Babytvättpulver, 1,45 kg

  • För vit & kokt tvätt
  • Utan dofter eller färgämnen
  • 30°C - 95°C
115 kr (79 kr / kg)

Leverans till 09. oktober

Klar Flytande Tvättmedel Color

Klar Flytande Tvättmedel Color, 1,50 l

  • Dermatologiskt testad
  • För färgad & vit tvätt
  • Tvättemperaturer 30°C - 60°C
112 kr (75 kr / l)

Leverans till 09. oktober

BiOHY Tvättmedelsremsor

BiOHY Tvättmedelsremsor, 60 Stycken

  • För all tvätt
  • Biologiskt nedbrytbar formulering
  • Plastfri
257 kr (4 kr / st.)

Leverans till 12. oktober

Hushållsvinäger Lavendel

La Corvette Hushållsvinäger Lavendel, 750 ml

  • Stark mot kalk
  • Biologiskt nedbrytbar
  • 99,9 % naturlig
99 kr (132 kr / l)

Leverans till 12. oktober

Frosch Baby Tvättmjuk

Frosch Baby Tvättmjuk, 750 ml

  • För 30 tvättar
  • Utan färgämnen
  • Milda dofter
42 kr (56 kr / l)

Leverans till 12. oktober